BEYAZ MASALLAR DİYARI

LAPONYA

BEYAZ MASALLAR DİYARI : LAPONYA


Kuzey Kutup Dairesi’ni aşıp, Noel Baba’nın evine konuk olacağınız, ren geyiklerinin çektiği bir kızakla gecenin sessiz karanlığında ilerlerken kuzey ışıkları ile karşılaşıp bir masal diyarında olduğunuzu tekrar tekrar hissedeceğiniz eşsiz bir deneyim…

 

 

Finlandiya’nın Roveniemi şehri için tüm bu masal diyarının giriş kapısı diyebiliriz. Türkiye’den Helsinki aktarmalı olarak varacağınız şehir, daha havalimanında sizi etkisi altına almaya başlıyor. Bagajınızı alacağınız bandın üzerindeki kutup ayıları önce size göz kırpıyor ardından Noel Baba’nın sevgili geyiği Rudolf’un gülümsemesi ile bagajınızı alıp dışarı çıktığınızda -35 derece ile güzelce bir kendinize geliyorsunuz. Havalimanı ile şehir merkezi çok yakın, arzu ederseniz kar motosikletleri ile otelinize geçiş yapabilirsiniz. Bavulunuzu otelinize özel araçlarla götürüyorlar. Ben ilk gittiğimde kar motosikletleri ile karşılanmıştım gerçekten bir anda büyülü bir masalın baş kahramanı gibi hissediyorsunuz. Sonraları arabaların bembeyaz yol üzerinde nasıl rahatça gittiğine ayrıca şaşıyorsunuz.

 

 

Şehrin küçük bir merkezi var. İsterseniz merkezde  az sayıdaki otellerden birinde kalabilirsiniz ya da biraz şehir dışına çıkıp  dağ evlerinde kalabilirsiniz. İkisinin de keyfi ayrı. Şehir merkezinde kalırsanız bir Lapon için yaşamlarının önemli bir parçası haline gelmiş küçük publarda içinizi ısıtacak özel içkilerden içebilir ya da sevimli restoranlarda geyik eti, tütsülenmiş somon gibi yerel tatları keşfedebilirsiniz. Eğer dağ evlerinden birinde kalmayı seçerseniz de size özel hazırlanan yemekler, çıtır çıtır yanan şöminenin başında yudumlayacağınız sıcak şaraplarınız sizi bekliyor olacak. Hatta en güzeli de saunaya girip çıktıktan sonra karlara kendinizi bırakıp oradan da karların ortasındaki sıcak jakuzinize atlamak. Ben ilk kez saunadan çıkıp karlara kendimi attığımda yaşadığım yeniden doğmuşluk hissini halen hafızamdan atamam. Sauna sonrası soğuk duştan çok daha yenileyici.

 

 

Bu klasik konaklama seçeneklerinin yanısıra çok nadir bölgede bulabileceğiniz iki farklı konaklama seçeneği daha mevcut. Buz otel ve cam igloolar. En azından birer gecenizi bu eşsiz deneyimi yaşamak için ayırabilirsiniz. Her kış yeniden inşa edilen, her odası kendine has buzdan heykeller barındıran, saunası bile buzdan yapılmış otelde konaklamayı ben tercih etmedim. Açıkçası -5 derecede, buzdan yapılmış yatağın üzerinde uyku tulumu ile kıpırtısız uyumak fikri pek cazip gelmedi. Ha o James Bond filminde ki sevişme sahnesi mi ? Kesinlikle film hilesi emin olabilirsiniz. Fakat bu özel otelin odalarını gezip, buz restoranında yemek yiyebilirsiniz. Ben de buzdan yapılmış tabaklarda (korkmayın yemeğiniz sıcacık geliyor) buzdan yapılmış bardaklarda mavi kokteylimi içerek buz otel deneyimini yaşanmışlıklarım arasına yerleştirdim. Ama cam igloolarda konaklamayı mutlaka ama mutlaka yapın derim. Bir kere odaların içi sımsıcak, tuvaleti, banyosu kapalı. Yattığınız yerden bembeyaz karla kaplı ağaçları, gökyüzündeki yıldızları, hele bir de şanslı iseniz kuzey ışıklarının dansını izlemek ömrünüz boyunca hatırlayacağınız anlara bir yenisini eklemenizi sağlayacak, tecrübe ile sabittir.

 

 

Hotel Kakslauttanen 001 BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYAkakslauttanen Kelo glass igloo 1366x768 BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYA

 

Kuzey ışıklarının dansı

 

 

Gelelim kuzey ışıkları efsanesine. Ben o fotoğraflarda gördüğüm doğa harikasının gerçekten özel filtreler ile biraz abartıldığını düşünüyordum. Ta ki bir gece kendisi ile karşılaşıncaya kadar. Gerçekten çok şanslıydım. Tam da cam igloolarda konakladığım gece göğü kaplayan yemyeşil ışık dansı bütün gece gözümü bile kırpmadan büyülenmiş gibi hissetmeme neden oldu. Her an Noel babanın kızağıyla yan kasabadan bana hohoho demek için gökyüzünde süzülebileceğini düşünmedim desem yalan olur. Neden olmasın burası beyaz masallar diyarı değil miydi ki ?

 

 

Kuzey ışıkları muhteşem bir doğa olayı; güneş fırtınalarının uzaya yaymış olduğu yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanı ile etkileşmesi sonucunda oluşuyor. Dünyada sadece kutup noktalarında gözlemlenebiliyor. Fakat öyle her daim görebileceğiniz bir olay değil. Önceden tam olarak bilinemese de hangi havalarda gözlemlenebileceğine dair tahminler yapılıyor. Hatta kuzey ışıklarının göründüğünü uyaran bir application bile var. Özel olarak takip ediliyor ve bir uyarı mekanizması ile kullanıcılarına haber veriyor. Bu bölgelerdeki oteller de isterseniz göründüğü zaman sizi uyandırabiliyor.

 

 

Kuzey ışıklarını rahatça görebilmeniz için şehir ışıklarından uzak olmak en güzeli. Yine ne şanslıyım ki o gece ren geyiklerinin çektiği kızakla ormanın derinliklerine yol almıştım. Gökte kuzey ışıkları, gecenin sessizliğini bölen kızağın sesi eşlik etmişti bana. Sonra da közde pişirilmiş sıcacık çayımı yudumlarken hayallere dalmıştım.  Soğuk mu? Daha Laponya’ya ayak basar basmaz bölgeye özel giysi veriyorlar size. Öyle kar kıyafetiniz filan varsa içlik olarak kalıyor sadece. Özel kıyafetlerinizin içinde soğuk çok da keyfinizi kaçıracak bir unsur olmuyor burada. Eksi otuşbeş kırıklara varan soğuklarda bile rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz bu masal diyarında.

 

 

Noel Baba’yı ziyaret

 

 

Biliyorsunuz Noel Baba kuzey kutbunda yaşıyor, evi tam da Roveniemi’de. Işıl ışıl Santa Claus çiftliğini gezip, Noel baba ile yanyana fotoğraf çektirebilirsiniz. Hatta buraya kayıt olursanız, yeni yılda Noel Baba’dan bir kart da alıyorsunuz. Bir turizm görevlisine Noel Baba’nın kim olacağını nasıl seçiyorsunuz diye sordum, yüzüme baktı gülümsedi ve o Noel Baba, seçmiyoruz ki dedi. İşte bu kadar yürekten inanarak bu güzel kasabayı tüm dünya ile buluşturuyorlar. Hayran olmamak elde değil. Her yıl resmi olarak 300.000 kişi ziyaret ediyormuş Noel Baba’yı…

 

 

7007619106 9a26c8bfbb o BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYAvisit rovaniemi love santa claus web opt 3 BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYA

 

Kar motosikletleri ile ren geyiklerinin çektiği kızaklar ile gezdiniz peki o heyecanlı yerinde duramayan Huskylerin çektiği kızaklar ile gezmediniz mi ? Mutlaka bir Husky çiftliğine gidin, o sevimli köpekleri kulubelerinde ziyaret edin ve ormanın derinliklerine doğru nasıl da hiç rotadan şaşmadan koştuklarına şahit olun. Güzelliklerine aşık olacaksınız.

 

 

lapland reindeer safari from rovaniemi including sleigh ride in lapland 166274 crop flip 800 450 f2f2f2 center center BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYA63985627 husky dogs are pulling sledge with family at winter forest in lapland finland Stock Photo BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYA

 

Burada yapacağınız aktiviteler arasında gölde balık tutmak ya da ametist madenine gidip kazı yaparak kendi ametist taşınızı çıkarmak gibi oldukça enterasan eğlenceler de bulunuyor.

 

 

Kuzey kutbunda buz kıran gemileri ile seyahat

 

 

Rovaniemi’den Kemi’ye otobüsle üç dört saat süren bir yolculuğu göze alırsanız sadece kutuplarda yaşayabileceğiniz çok özel bir aktivite daha sizleri bekliyor.  Finlandiya’nın kuzeyindeki buz kuyularında çalışan Sampo Buzkıran gemisi 30 yılın ardından emekliye ayrılmış ve bizim gibi maceraperest gezginlere seyir gemisi olarak hizmet veriyor. Donmuş Bothnia Denizi üzerinde buzları kıra kıra ilerlemek enfes bir deneyimdi benim için. Bembeyaz el değmemiş buzların üzerinde güneşe doğru yol alırken buzun kırılırken çıkardığı sesler insanda garip bir his uyandırıyor. Gemi belirli bir noktaya varınca duruyor. İsterseniz sadece buzların üzerinde yürüyebilir içinizdeki özgürlük hissine kendinizi bırakabilirsiniz. Ya da çok az insana nasip olacak kuzey buz denizinde yüzme deneyimini yaşayabilirsiniz. Su geçirmeyen özel bir kıyafet ile kendinizi suya bırakıyorsunuz ama öyle kulaç atarak yüzeceğim sanmayın giydiğiniz kıyafet plastik olduğu için ördek gibi suyun üstünde öylece kalıveriyorsunuz. Ancak görevlilerin yardımıyla suya girip çıkabiliyorsunuz. Ne olursa olsun kuzey buz denizinde yüzdünüz mü bu harika duyguyu hissettiniz mi ? İşte gerçekten yaşıyorsunuz.

 

 

2 BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYAsampo2 BEYAZ MASALLAR DİYARI :  LAPONYA


BİZE ULAŞIN
Ömer Avni Mah.
Gümüşsuyu Hacı İzzet Paşa Sokak
No:12/3
34427 Beyoğlu, İstanbul
Tel: +90 212 243 18 18
Fax: +90 212 243 88 38
info@www.traveldreams.com.tr
Bize Sorun !

BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 Traveldreams.com.tr